Czy ceny mieszkań nadal będą rosnąć?

Czy ceny mieszkań nadal będą rosnąć?

Bardzo często pytacie nas o to jak wyglądać będzie rynek mieszkaniowy w dalszej części tego roku zwłaszcza w kontekście cen- mieszkań i domów. Związane jest to z waszymi planami życiowymi, decyzjami a także pojawiającymi się internetowymi artykułami. Odpowiadając w „pigułce” na to pytanie – w naszej ocenie ceny nieruchomości niebawem przestaną gwałtownie rosną zwłaszcza w sektorze dużych mieszkań takich powyżej 60m i to za równo na rynku pierwotnym jak i wtórnym. W segmencie mieszkań mniejszych, a zatem bardziej płynnych transakcyjnie mogą nieznacznie wzrastać o rosnącą inflację. W grudniu wzrosła ona o 3,40% a w styczniu o 4%. Dotyczyć to będzie głównie developerów którzy będą przerzucać wzrastające koszty pracy i materiałów na ostatecznych odbiorców- czyli nas kupujących.
W naszej ocenie absolutnie kluczowym elementem decydującym o wysokości cen na rynku mieszkaniowym będzie Kredyt Hipoteczny.
Dlaczego tak uważamy?

Nasze główne argumenty to:
– zdecydowana większość nabywanych nieruchomości jest w części bądź całości finansowana kredytem hipotecznym, czyli od dostępności tych kredytów zależeć będzie popyt na nie. Im trudniej będzie wam uzyskać finansowanie tym bardziej wzrośnie konkurencja sprzedających mieszkania. Ten argument jest absolutnie kluczowy często pomijany w dyskusji. Pod pojęciem dostępności kryją się bankowe procedury (ale nie tylko) które pozwalają akceptować określone dochody i ich wysokość.

– z kredytem hipotecznym wiąże się ściśle jego cena, czyli ile przyjdzie nam za niego ostatecznie zapłacić. Nie chodzi tu tylko o wysokość raty ale też o pozostałe koszty związane z kredytem. Już pod koniec zeszłego roku marże, tym samym oprocentowanie kredytów hipotecznych zaczęły rosnąć i ten trend niestety jest nadal kontynuowany przez kolejne banki. W lutym wzrasło oprocentowanie w kolejnym banku – Santander banku i tu uwaga – dla kredytów o stałym oprocentowaniu aż o 1pp! Marża plus wibor to oprocentowanie kredytu i im jest ono wyższe tym niższa jest twoja zdolność kredytowa,

– z rosnącymi cenami mieszkań i domów wiąże się wzrost wkładu własnego co stanowi istotna barierę zakupową zwłaszcza dla młodych, zaczynających swoją karierę zawodową.

– pozostałe koszty transakcyjne i około kredytowe też liczone są od ceny nabycia i na to też musicie posiadać określoną gotówkę. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym musimy mieć także środki na podatek, wpisy hipoteczne, notariusza czy biuro nieruchomości.

– analiza ryzyka dokonywana przy udzielaniu kredytów hipotecznych przez banki ma i mieć będzie wpływ na przyznawalność kredytów. Ostrzejsza polityka kredytowa może niestety niektórych z was zmusić do zmiany planów czyli kupna mniejszego mieszkania lub domu od pierwotnie upatrzonego,

– ceny nieruchomości w ostatnich latach, zwłaszcza miesiącach przyspieszyły a to za sprawą osób które kupują nieruchomości w celach komercyjnych czyli kupna na wynajem. Wiąże się to z nieopłacalnym trzymaniem środków na kontach bankowych. Ten trend może się jeszcze utrzymać.

Reasumując – o Kredyt hipoteczny w tym roku będzie jeszcze trudniej i niektórzy z was, czego nie życzymy, niestety odbije się od bankowych drzwi. Dlatego tak ważnym jest współpraca przy wnioskowaniu o Kredyt z doświadczonym, skutecznym i znającym meandry branży bankowej ekspertem hipotecznym.

Jacek Głazik

Dodaj komentarz

Zamknij